Co oznacza kairos?
Kairos (stgr. Καιρός, łac. Caerus) to grecki bożek symbolizujący sprzyjający moment do podjęcia kluczowej decyzji, który niewykorzystany przepada bezpowrotnie. Kairos jest personifikacją krytycznego, zwrotnego momentu życiowego. Przedstawiany jako uskrzydlony młodzieniec z bujną grzywką, trzymający wagę. Jego reprezentacje w sztuce, jak marmurowa płaskorzeźba z Turynu, podkreślają jego ulotny charakter i wagę decyzji, które trzeba podjąć w odpowiednim momencie.
Kairos ma dla mnie głębokie znaczenie w kontekście psychoterapii. Jest to moment, w którym pacjent doświadcza chwili wewnętrznego przełomu, otwierającej drogę do głębokiej zmiany lub uzdrowienia. Terapeuta musi być wyczulony na te momenty, aby pomóc pacjentowi w ich rozpoznaniu i wykorzystaniu. Moment, w którym pacjent zwraca się po pomoc terapeuty, jest momentem kryzysu (stgr. κρίσις - „krisis”), który dla starożytnych niekoniecznie oznaczał zbliżającą się katastrofę, a raczej moment wyboru i konieczności zmiany. Tak więc kryzys jest w swej istocie początkiem procesu terapeutycznego, wyborem drogi. Decyzja o podjęciu terapii jest więc dla mnie bardzo ściśle związana z pojęciem Kairos.
Kairos ma również odniesienie do pracy samego terapeuty. Elastyczność, uważność i umiejętność dostosowywania interwencji do aktualnych potrzeb klienta są fundamentalne dla skuteczności terapii. Terapeuta, który potrafi rozpoznać i wykorzystać te kluczowe momenty, może znacząco wspierać pacjenta w procesie zmiany i powrotu do zdrowia.